Rekrutacja pracowników ze Wschodu

2021-07-17

Rekrutacja pracowników ze Wschodu
Rynek pracy w Polsce wbrew pozorom rozwija się dość dynamicznie. W szczególności nie brakuje etatów na stanowiskach fizycznych. Niestety wielu Polaków za taką pracę dziękuje. Wówczas pracodawcom przychodzi na myśl, by zatrudniać ludzi ze Wschodu. Jak w takiej sytuacji przeprowadzić rekrutację?

Co motywuje pracodawców do zatrudniania pracowników ze Wschodu?

Pracownicy ze Wschodu są zwykle pracowici i zmotywowani. Chcą pracować jak najwięcej, by jak najwięcej zarobić. W przeciwieństwie do Polaków chętnie przybywają do Polski, by podjąć się nawet pracy sezonowej. Sprowadzenie pracowników z Ukrainy wraz z legalizacją dziś przebiega dość sprawnie, a ograniczone formalności jeszcze bardziej motywują pracodawców do takiego działania. Wśród obcokrajowców można znaleźć osoby o konkretnych kwalifikacjach i to nie tylko z doświadczeniem w pracy fizycznej. Pracownicy ze Wschodu chętnie biorą udział w szkoleniach i chcą zdobywać nowe umiejętności. Jak znaleźć odpowiednich ludzi do pracy w Polsce? Kluczem do sukcesu jest dobrze zorganizowana rekrutacja.

Rekrutacja pracowników ze Wschodu – kilka najważniejszych wskazówek

Dobre opracowanie treści ogłoszenia ma korzystny i zarazem duży wpływ na rekrutację pracowników. Należy więc od tego zacząć. Jeśli ogłoszenie jest kierowane do pracowników z Ukrainy, powinno być przygotowane w języku ukraińskim. Najlepiej w tym przypadku skorzystać z pomocy dobrego biura tłumaczeń. Ogólnodostępne, darmowe słowniki znajdujące się w sieci niestety nie do końca radzą sobie z takimi tłumaczeniami. Przez to treść często jest kompletnie niezrozumiała. Tworząc tekst ogłoszenia, należy zawrzeć jak najwięcej informacji dotyczących warunków pracy. Chodzi tu nie tylko o zakres obowiązków i zarobki, ale również prezentację firmy. Trzeba też wspomnieć o warunkach zakwaterowania, a także o sposobie dojazdu do pracy.
Niektórzy decydują się na korzystanie z pomocy specjalnych firm zajmujących się rekrutacją pracowników ze Wschodu. Są to po prostu agencje pracy. W tym przypadku mogą liczyć na kompleksową obsługę. Firma przygotowuje treść ogłoszenia, a także uruchamia bazy kontaktów do tamtejszych ludzi zainteresowanych pracą w Polsce. Agencja przeprowadza rekrutację i proponuje pracodawcom konkretne osoby spełniające wyszczególnione oczekiwania.

Dobrze opracowane i zrozumiałe ogłoszenie sprawi, że na dane stanowisko będą zgłaszały się wyłącznie osoby, które godzą się na określone warunki i mają stosowne kwalifikacje. Takie ogłoszenie może więc być pierwszym etapem rekrutacji. W dalszej kolejności warto przeprowadzić rozmowę telefoniczną albo wideorozmowę, która pozwoli jeszcze bliżej poznać poszczególnych kandydatów. 
Do góry