Podwyżki cen materiałów budowlanych

2021-07-17

Podwyżki cen materiałów budowlanychKoszt budowy domu wzrósł wraz z podwyżką ceny energii, paliw i surowców wykorzystywanych przy produkcji materiałów budowlanych. Niektóre z nich kosztują nawet o 20 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Rynek zmienia się błyskawicznie i niestety na niekorzyść inwestorów.

Aktualne ceny materiałów budowlanych

O nieustająco rosnących cenach materiałów budowlanych mówi się od kilku lat. Niestety jednak sytuacja z miesiąca na miesiąc pogarsza się jeszcze bardziej. Przykładowo stal podrożała prawie dwukrotnie. Tak samo drewno. Dużo droższe są płyty OSB, które kosztują o 20,7 proc. więcej w porównaniu do roku ubiegłego, a w niektórych sklepach nawet 40 proc. więcej. Sucha zabudowa podrożała o 12,1 proc. Izolacje termiczne o 10 proc. Z kolei oświetlenie oraz materiały elektryczne o 5,8 proc. Wzrosły także ceny cementu oraz wapna. Dokładnie o 5,4 proc. Eksperci prognozują, że ceny te będą nadal rosły. Już na chwilę obecną budowa domu jest droższa o około 30 proc., porównując z rokiem ubiegłym.

Ceny rosną, zainteresowanie materiałami nie słabnie

Pomimo iż ceny materiałów budowlanych rosną jak szalone, inwestorzy nie rezygnują z ich zakupu. Główną motywacją do tego działania jest fakt, iż taniej nie będzie, a nawet przeciwnie. Z roku na rok jest coraz drożej i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach, a nawet wraz z upływem miesięcy, ceny te będą jeszcze wyższe. Jeśli więc ktoś planuje remont w najbliższym czasie, wykończenie mieszkania, czy budowę domu, nie zwleka i nie powinien tego robić. Zainteresowanie materiałami budowlanymi nadal jest duże. To z kolei powoduje, że w hurtowniach i sklepach budowlanych pewnych materiałów zaczyna nawet brakować. Na wybrane materiały trzeba czekać nawet cały miesiąc. To zdecydowanie przedłuża prace remontowe i budowlane, a firmy, które świadczą tego typu usługi, mają poważny problem z organizacją swojej pracy. Ceny są uzależnione również od sklepów, które je oferują. Niższych można spodziewać się w dużych marketach budowlanych. Wyższe mają mniejsze punkty. Jednak jeśli cena rynkowa poszczególnych materiałów wzrasta, to nie należy liczyć na jakieś duże różnice. Jedno jest pewne – taniej nie będzie. Dlatego trzeba się decydować – albo kupować teraz, albo po cenie jeszcze wyższej.

Podwyżki cen materiałów budowlanych skutecznie zniechęcają do remontów i budowy. Osobom nieco uboższym wręcz uniemożliwiają inwestycję we własne mieszkanie. Rosną ceny nie tylko budowy domu czy wykończeniówki, ale i gotowych nieruchomości przeznaczonych od razu do zamieszkania. Jedynie ci, którzy od dawna mają odłożone fundusze na tego typu cele, przerażeni możliwością wzrostu cen w najbliższej przyszłości, decydują się na zakup materiałów i budowę czy remont. Pozostali z nadzieją patrzą w przyszłość, ale nie licząc na spadek cen materiałów, lecz na lepsze zarobki, które umożliwią realizację planów mieszkaniowych. 
Do góry